Latinskoamerické tance (zkráceně LTT)

Cha-cha na taneční soutěži

Latinsko-americké tance 28
Latinsko-americké tance 28

Někdy také nazývané zkráceně latinské. Tance v této disciplíně jsou uvolněnější v držení párů, v oblečení i v pohybu. Latinské tance charakterizují rytmická přesnost, temperament, smyslnost a velký citový náboj.

Mezi soutěžní latinskoamerické tance patří samba, cha-cha, rumba, paso doble a jive. Na soutěžích v ČR se k této disciplíně u dětských kategorií přidává polka, byť není latinsko-americkým tancem.

Brazilská samba má své kořeny v Africe. Jak rumba, tak nejmladší ze všech soutěžních tanců, cha-cha, pocházejí z Brazílie, přestože vznik rumby je nejasný a současný kubánský styl byl tomuto tanci připsán až po standardizaci pro soutěže v Evropě.

Paso doble jako jediný latinskoamerický tanec nepochází z Ameriky, nýbrž ze Španělska a bere si inspiraci z tamních býčích zápasů.

Na severoamerický Jive měl vliv swing, boogie-woogie i rock and roll, díky kterému je jive velmi fyzicky náročný.

10 tanců (zkráceně 10T)

V této disciplíně soutěží páry ve všech tancích jak standardních, tak latinskoamerických, a jsou tedy hodnoceny za všech 10 tanců. Ve věkové kategorii Děti I se tančí pouze 6 tanců, v kategorii Děti II tanců 8.

Formace

Soutěže skupin 8-24 párů, které mají nacvičené choreografie, čili figury a prostorový pohyb.

Struktura

Při účasti na postupových soutěžích páry získávají tzv. postupové body, na jejichž základě postupují do vyšších výkonnostních tříd. K postupu je také nutná i účast ve finále. Pro postup do vyšší třídy je nutné získat 200 bodů a 5 účastí ve finále. Samotná účast ve finále ještě není rozhodující, rozhodující je celkový počet párů v dané kategorii, viz tabulka níže.

Vzorec pro výpočet postupových bodů: body = počet poražených soupeřů + 2x počet postupů do vyššího kola soutěže + bonifikace

Věkové kategorie a výkonnostní třídy

Páry jsou rozděleny do věkových kategorií podle mezinárodních pravidel, která platí i v ČR. Přiřazení do kategorie se řídí podle věku staršího z páru. V kategorii Senioři je toto pravidlo obrácené, přiřazení se tedy řídí podle mladšího z páru.

Páry jsou také rozděleny do výkonnostních tříd. Při složení nového páru je brán ohled na několik skutečností. Pokud měli oba v novém páru stejnou třídu, přebírá pár body toho s nižším počtem. Finálová umístění se nepřebírají. Pokud měli rozdílnou třídu, mohou si zvolit kteroukoli v daném rozsahu. Nepřebírají se ale žádné body a žádné finále. Osobní zařazení ale nadále zůstává. Člen páru s nižší osobní třídou získá vyšší buď když celý pár získá novou třídu, nebo pokud si vytančí alespoň polovinu bodů nutných pro postup do vyšší třídy, případně pokud pár postoupí do druhého kola mistrovství České republiky.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky